Urostoom on operatsioonitüüp, mis võimaldab pärast kuseteede haige või kahjustunud osa eemaldamist kehast stoomi kaudu uriini väljutada.

Urostoomi korral voolab uriin kohe pärast moodustumist läbi stoomi, mistõttu läheb tarvis kogumiskotti. Kõikidel urostoomi kogumiskottide alumistes osades on tühjenduskraan, mis võimaldab kotti selle sisust päeva jooksul mitu korda tühjendada.

Brickeri juha

Brickeri juha on levinud urostoomitüüp. Brickeri juha vajaduse tingib põie eemaldamine haiguse või vigastuse tagajärjel.

Selle operatsiooni käigus lõigatakse läbi peensool ja see suletakse ühest otsast klambriga. Sellega moodustatakse uriini jaoks uus mahuti või „põis“. Selle uue põie külge kinnitatakse kaks ureetrit (kusejuhad), mis kannavad uriini neerudest edasi. Uue põie avatud ots tuuakse stoomi rajamiseks seejärel läbi kõhuseina välja.

Ureeterostoom

Ureeterostoom korral juhitakse üks või mõlemad ureetrid (kusejuhad) stoomi rajamiseks neerudest mööda läbi kõhuseina.

Tegemist on väga vähelevinud protseduuriga. Seda tüüpi operatsiooni tehakse kõige sagedamini ajutise meetmena mõningatele lapspatsientidele ja püsiva lahendusena kasutatakse seda harva.