Stoomikoti kandjad kaebavad vahel nahaärrituse üle. Seda nimetatakse mõnikord naha ketendamiseks ja ärritus võib varieeruda kergest punetusest haavandite ja eritisega haavadeni. Sageli on probleemiks stoomi ümbritseva naha punetus. See võib olla ebamugav ja isegi valus.

Mis võib nahaärritust põhjustada?

Kõik inimesed on erinevad ja nahaärrituse ilmingud on väga individuaalsed. Siiski on sellel mõned tavapärased põhjused.

Leke

See on kõige tõenäolisem stoomi piirkonnas oleva nahaärrituse põhjustaja. Leke võib olla tingitud hulgast põhjustest, sealhulgas stoomi alusplaadi valest suurusest, kasutatavast alusplaaditüübist või lisavahenditest, mis takistavad alusplaadi kleepumist naha külge. Kõik eelmainitud võivad põhjustada nahaärritust, kui uriin ja väljaheited satuvad paljastatud nahale.

Stoomi alusplaadi lõikamine

Võib tulla ette olukordi, kus alusplaat ei ole päris sobiv. Sellisel juhul võib stoomiõde soovitada stoomi alusplaadi suurust korrigeerida. Te ei pruugi aga lõikamise tehnikat veel päris hästi vallata. Selle tagajärjel ei pruugi stoomi alusplaat korralikult sobituda. Sellisel juhul tuleb stoomiõel Teile uuesti õpetada alusplaadi parajaks lõikamist.

Stoomi alusplaat ei kleepu korralikult nahale

Juhul, kui stoomi alusplaat ei kleepu korralikult Teie nahale, siis võib see olla tingitud nahahooldustoodete kasutamisest, mis ei sobi liimiga kokku. Sellest võib saada nõiaring, kuna mõned nahaärrituse vältimiseks mõeldud tooted takistavad alusplaadi kleepumist, mis võib jätta stoomiümbruse naha kaitsetuks ja põhjustab veel rohkem ärritust. Siinkohal võib olla abi kvaliteetsetest abivahenditest (näitesk Silesse sprei), sest need ei mõjuta nahale kleepumist. Küsige alati enne uute toodete kasutamist nõu oma stoomiõelt või meie tasuta infoliinilt 800 30 30.
Toode pole päris sobiv

Asi võib olla selles, et kasutatav stoomi alusplaat ei ole Teie naha või stoomi jaoks päris sobiv. Sellisel juhul võib stoomiõde soovitada Teile alternatiivset üheosalist stoomikotti või alternatiivseid stoomi alusplaate, mida on meie valikus väga erinevaid variante.

Kemikaalid ja puhastusvahendid

Paljud nahapuhastusvahendid ja niisked salvrätikud sisaldavad lõhnastavaid kemikaale. Need tooted võivad ärritada stoomi ümbritsevat nahka. Sellisel juhul ei põhjusta probleemi mitte stoomi alusplaat ise, vaid kasutatavad nahapuhastusvahendid.

Lihtne viis ärrituse vähendamiseks võib olla kemikaale sisaldavate nahapuhastusvahendite ja kreemide kasutamise vältimine. Stoomikoti kandjatel soovitatakse kasutada stoomi ümbritseva naha puhastamiseks sooja vett ja spetsiaalselt stoomiümbruse naha puhastamiseks väljatöötatud nahapuhastus- ja nahakaitsevahendeid.

Allergiad

Mõnedel inimestel võib teatud toote kasutamisel tekkida allergiline reaktsioon, kuid seda juhtub väga harva. Reaktsiooni korral on see sageli tingitud mikropoorsest plaastrist, mida stoomi alusplaadi kinnitamiseks kasutatakse, mitte stoomikotist enesest, aga veelkord – see on väga harv nähe.

Kui Teil esineb allergiline reaktsioon, võib selle probleemi jaoks olla lihtne lahendus vahetada toode sellise vastu, milles sarnast plaastrit ei kasutata. Enne igasuguste muudatuste tegemist peaksite konsulteerima oma stoomiõega.

Mul on nahaärritus, mida ma peaksin tegema?

Küsisime Andrea Bennilt, ConvaTeci meditsiinivaldkonna vanemspetsialistilt, millised on tema nõuanded. Tema soovitus on järgmine: „Kui teid vaevab nahaärritus, võtke alati ühendust oma stoomiõega. On väga tõenäoline, et õde on selliseid probleeme varem näinud ja oskab nõu anda, kuidas probleemile läheneda.“

„Ma mõistan, et mõned inimesed tõrguvad stoomiõega ühendust võtmast, kuna nad ei soovi neid tülitada, kuid õdedena on meil ainult hea meel abiks olla.“